• ACS

    2019-2020 Middle-High School Awards

     

    Special Awards

    • The American Legion Boys State – Addam Cansdale
    • The American Legion Auxiliary Girls State – Lillian Crane
    • Bausch & Lomb Science Award – Lillian Crane
    • Ceramic Association of New York Scholastic Recognition – Lillian Crane
    • Clarkson University Leadership Award – Kirsten Ferguson
    • Daughters of the American Revolution Award – Brady Brandow
    • Elmira Key Award – Addam Cansdale, Kirsten Ferguson
    • Jack Lisi Award – Peter Forte
    • New York State Scholarship for Academic Excellence – Danielle Klem, Delaney Stowe, Jessie Miller
    • Russell Sage Award – Lillian Crane, Meghan Kennedy, Kirsten Ferguson
    • Triple “C” Award – Isabelle Beecher, Brady Brandow
    • Welles College Award – Meghan Kennedy, Sophia Beecher

     

    Middle School Citizenship and Leadership Awards

    • 6th Grade Citizenship Award – Michael Kull, Kansas Trinkle
    • 7th Grade Citizenship Award - Bryan Heale
    • 8th Grade Citizenship Award - Isabel Fowler

    • 6th Grade Leadership Award – Lucas Burgett, Emily Olin
    • 7th Grade Leadership Award - Chase Reinbold & Daniel Stilson
    • 8th Grade Leadership Award - Chris Abbott & Olivia Kilmer

     

    Departmental High Achievement Awards – High School

    • Art – Jolien Gay
    • Choral Music – Shauna Pimm
    • English – Danielle Klem
    • Foreign Language – Danielle Klem
    • History – Danielle Klem
    • Instrumental Music – Shauna Pimm
    • Mathematics – Danielle Klem
    • Science – Danielle Klem
    • Vocational  - Jeffrey Jones

     

    Middle School Cumulative Highest Average Grades 6-8

    • Paityn Cansdale 94.77%
    • Lydia Beecher 93.95%
    • Ian Bennett 92.80%

     

    Student Council Academic Awards

    • Danielle Klem 103.30%
    • Lillian Crane 102.43%
    • Delaney Stowe 102.02%

     

    Academic Achievement Awards

    These students have maintained an 85%-89% overall average throughout the school year.

    • Thomas Derick – 12th
    • Jolien Gay – 12th
    • Zachariah Hill – 12th
    • Seth Meade – 12th
    • Krystian Ogorzalek – 12th
    • Jordan Slayton – 12th
    • Tristian Stark – 12th
    • Matthew Vosburg – 12th
    • Walker Bates – 11th
    • Sophia Beecher – 11th
    • Ashley Chadwick – 11th
    • Joshua Cooley – 11th
    • Savannah Dailey – 11th
    • Dylan Fraboni – 11th
    • Jonathan Jensen – 11th
    • Meghan Kennedy – 11th
    • Shawn Spencer II – 11th
    • Mya Switzer – 11th
    • Jacob Walden – 11th
    • Tucker Gerych – 10th
    • Rosa Hernandez – 10th
    • Lacey Loucks – 10th
    • Carlee Luckenbach – 10th
    • Ashton McMahon – 10th
    • Megan Abbott – 9th
    • Hannah Cooper – 9th
    • Bryce Giglio – 9th
    • Jenna Harrell – 9th
    • Nicholas Klem – 9th
    • Alaina Ogorzalek – 9th
    • Jackson Oliver – 9th
    • Cadance Ridley – 9th
    • Ashlynn Soles – 9th
    • Connor Stewart – 9th
    • Shannon Sullivan – 9th
    • Jordan Swift – 9th
    • Grace Towner – 9th
    • Christopher Abbott – 8th
    • Tyson Comfort – 8th
    • Morgan Gardner – 8th
    • Kendra Gay – 8th
    • Timothy Mendoker – 8th
    • Brooke Smith – 8th
    • Isabella Andrews – 7th
    • Justin Palmer – 7th
    • Karter Payne – 7th

     

    Academic Excellence Awards

    These students have maintained a 90% or above overall average throughout the school year.

    • Isabelle Beecher – 12th
    • Brady Brandow – 12th
    • Riley Harrell – 12th
    • Jeffrey Jones – 12th
    • Danielle Klem – 12th
    • Stephenie Longwell – 12th
    • Jessie Miller – 12th
    • Shauna Pimm – 12th
    • Caleb Polmanteer – 12th
    • Olivia Pratt – 12th
    • Hannah Stewart – 12th
    • Benjamin Stilson – 12th
    • Delaney Stowe – 12th
    • Devin Stowe – 12th
    • Nathaniel Wasserman – 12th
    • Alexis Weldy – 12th
    • Lillian Crane – 11th
    • Kirsten Ferguson – 11th
    • Selina Jud – 11th
    • Alexander Wasserman – 11th
    • Caitlyn Allen – 10th
    • Edward Mendoker – 10th
    • Riley Stowe – 10th
    • Haley Vosburg – 10th
    • Haden Abbott – 9th
    • Dominic Barros-Clymo – 9th
    • Isabella Crane – 9th
    • James Forte – 9th
    • Tyler Nichols – 9th
    • Kontessa Payne – 9th
    • Josiah Stilson – 9th
    • Jacob Taylor – 9th
    • Lydia Beecher – 8th
    • Ian Bennett – 8th
    • Paityn Cansdale – 8th
    • Kaylen Julien – 8th
    • Olivia Kilmer – 8th
    • Noah Peterson – 8th
    • Natalie Snyder – 8th
    • Peyton Barros-Clymo – 7th
    • Isabelle Button – 7th
    • Lily Ann Campbell – 7th
    • Liliah Cook – 7th
    • Vivian Crane – 7th
    • Emily Garcia – 7th
    • LauraAnn Goodrich – 7th
    • Elise Harrell – 7th
    • Ellie Harrell – 7th
    • Bryan Heale – 7th
    • Ryan Lenhardt – 7th
    • Sabrina Pritting – 7th
    • Chase Reinbold – 7th
    • Sienna Smalt – 7th
    • Daniel Stilson – 7th
    • Braelyn Westbrook – 7th

     

    Perfect Attendance Awards

    • Brady Brandow – 12th
    • Seth Meade – 12th
    • Shauna Pimm – 12th
    • Ashton McMahon - 10th
    • Haden Abbott – 9th
    • Megan Abbott – 9th
    • Josiah Stilson – 9th
    • Christopher Abbott – 8th
    • Ian Bennett – 8th
    • Kendra Gay – 8th
    • Natalie Snyder – 8th
    • Isabella Andrews – 7th
    • Peyton Barros-Clymo – 7th
    • Elise Harrell – 7th
    • Ryan Lenhardt – 7th
    • Sienna Smalt – 7th
    • Daniel Stilson – 7th  
    • Isabella Baker – 6th  
    • Emily Cook – 6th  
    • Evan Snyder – 6th

     

    Individual Course Awards

     

    6th Grade

    • Merit Award – Maddison Cartwright, Dakota Adams

     

    English Language Arts

    English 7 – Miss Cavagna

    • Highest Average – Bryan Heale
    • Merit Award – LauraAnn Goodrich, Sabrina Pritting

    English 8  - Miss Cavagna

    • Highest Average – Lydia Beecher
    • Merit Award – Natalie Snyder, Kaylen Julien

    ELA 9 – Mrs. Bonham

    • Highest Average – Jacob Taylor
    • Merit Award – Alyssa Westbrook

    ELA 10 – Mrs. Bonham

    • Highest Average - Riley Stowe

    ELA 11 – Mr. Delles

    • Highest Average – Lillian Crane
    • Merit Award – Kirsten Ferguson, Walker Bates

    ELA 12 - Mrs. Bonham

    • Highest Average - Stephenie Longwell

    Sports Journalism – Mr. Delles

    • Highest Average – Brady Brandow
    • Merit Award – Stephenie Longwell, Delaney Stowe

    ACE English – Miss Cavagna

    • Highest Average – Isabelle Beecher
    • Merit Award – Danielle Klem, Hannah Stewart

     

    Mathematics

    Math 7 – Mrs. Gillette

    • Highest Average – Ellie Harrell
    • Merit Award – Lilah Cook, Lily Campbell

    Math 8 – Mrs. Gillette

    • Highest Average – Olivia Kilmer
    • Merit Award – Kendra Gay, Isabelle Walburn, Chris Abbott

    Algebra I – Mrs. House

    • Highest Average – Lydia Beecher
    • Merit Award – Hayden Abbott, Megan Abbott

    Algebra IA – Mrs. House

    • Highest Average – Kontessa Payne
    • Merit Award – Hannah Cooper, Alyssa Westbrook

    Algebra IB – Mrs. House

    • Highest Average – Caitlyn Allen
    • Merit Award – Tucker Gerych, Myah VanOrder

    Algebra II – Mr. Klem

    • Highest Average – Riley Stowe

    Math 11 – Mrs. House

    • Highest Average – Savannah Dailey
    • Merit Award – Alex Hubbard, Jacob Walden

    Geometry – Mr. Klem

    • Highest Average – Jacob Taylor

    Pre-Calculus – Mr. Klem

    • Highest Average – Lilian Crane

    Calculus – Mr. Klem

    • Highest Average – Danielle Klem

     

    History & Social Sciences

    Social Studies 7 – Mr. Meyer

    • Highest Average – Chase Reinbold
    • Merit Award – LauraAnn Goodrich, Lilah Cook

    Social Studies 8 – Mr. Meyer

    • Highest Average – Paityn Cansdale
    • Merit Award – Chris Abbott, Olivia Kilmer

    Global I – Ms. Mark

    • Highest Average – Tyler Nichols
    • Merit Award – Katie Walden, Alyssa Westbrook, Megan Abbott

    Global II – Ms. Mark

    • Highest Average – Riley Stowe
    • Merit Award – Breanna Adams, Carlee Luckenbach

    U.S. History & Government – Mrs. Sutherland

    • Highest Average – Lillian Crane
    • Merit Award – Kirsten Ferguson, Joshua Cooley

    Economics – Mrs. Sutherland

    • Highest Average – Jeffrey Jones
    • Merit Award – Olivia Pratt, Angelo Ferrara

    Participation in Government – Mrs. Sutherland

    • Highest Average – Whitney Jackson
    • Merit Award – Riley Harrell, Faith Loucks

    Psychology – Mrs. Sutherland

    • Highest Average – Addam Cansdale, Jolien Gay

     

    Science

    Science 7 – Mrs. Strong

    • Highest Average – Chase Reinbold
    • Merit Award – Braelyn Westbrook, Elise Harrell

    Science 8 – Mrs. Strong

    • Highest Average – Natalie Snyder
    • Merit Award – Kaylen Julien, Noah Peterson

    Living Environment – Ms. Kimmel

    • Highest Average – Jacob Taylor
    • Merit Award – Megan Abbott

    Earth Science – Mrs. Farrington

    • Highest Average – Riley Stowe
    • Merit Award – Edward Mendoker

    Environmental Science – Mrs. Strong

    • Highest Average – Riley Harrell
    • Merit Award – Jonathan Jensen

    Forensics – Ms. Kimmel

    • Highest Average – Alex Wasserman

    Marine Biology – Ms. Kimmel

    • Highest Average – Alex Wasserman

    Chemistry – Mrs. Farrington

    • Highest Average – Danielle Klem

    ACE Biology – Ms. Kimmel

    • Highest Average – Danielle Klem
    • Merit Award – Jessie Miller

     

    Arts & Music

    Chorus 6 – Mrs. Gardner

    • Merit Award – Michael Kull, Emily Olin

    Band 6 – Mr. Zielinski

    • Merit Award – Michael Kull, Isabella Tyner

    Art 7 – Mr. Carr

    • Highest Average – Sabrina Pritting
    • Merit Award – Isabelle Button, Bryan Heale

    Chorus 7-8 – Mrs. Gardner

    • Highest Average – Isabelle Button, Lily Campbell, Bryan Heale, Daniel Stilson

    Band 7-8 – Mr. Zielinski

    • Highest Average – Lydia Beecher, Isabelle Button, Vivian Crane, Ellie Harrell, Sabrina Pritting, Chase Reinbold
    • Merit Award – Bryan Heale, Sienna Smalt, Noeshia Shuart, Elise Harrell, Lily Campbell, Braelyn Westbrook

    Studio Art – Mr. Carr

    • Highest Average – Kontessa Payne
    • Merit Award – Hannah Cooper, Cadance Ridley

    Band 9-12 – Mr. Zielinski

    • Highest Average – Jackson Oliver, Connor Stewart, Jacob Taylor, Dominic Barros-Clymo, Xavier Allison, Grady Campbell, Lillian Crane, Kirsten Ferguson, Zachariah Hill, Shauna Pimm
    • Merit Award – Riley Harrell, Brice Linton, Jenna Harrell, Bryce Giglio

    Chorus 9-12 – Mrs. Gardner

    • Highest Average – Megan Abbott, Isabella Crane, Lillian Crane, Kirsty Ferguson, Jackson Oliver, Shauna Pimm, Alyssa Westbrook

    Ceramics – Mr. Carr

    • Highest Average – Shauna Pimm
    • Merit Award – Isabelle Beccher

    Drawing & Painting – Mr. Carr

    • Highest Average – Krystian Ogorzalek

    Music Theory– Mrs. Gardner

    • Highest Average – Kirsty Ferguson
    • Merit Award – Zach Hill

    Woodworking – Mr. Parker

    • Highest Average – Brecken Smith, Izayha Johnson
    • Merit Award – Ryan Stanford

    Advanced Sculpture – Mr. Parker

    • Highest Average – Savannah Dailey, Ashley Chadwick

     

    Business & Agriculture

    7th Grade Digital Literacy – Mrs. Baker

    • Highest Average – Chase Reinbold
    • Merit Award – Vivian Crane, Ryan Lenhardt, Sienna Smalt, Daniel Stilson, Braelyn Westbrook, Isabella Button, Emily Garcia, Elise Harrell, Ellie Harrell, Bryan Heale, Kater Payne & Sabrina Pritting

    7th Grade Agriculture – Miss Bush

    • Highest Average - Vivian Crane
    • Merit Award – Chase Reinbold

    8th Grade Agriculture – Miss Bush

    • Highest Average – Kendra Gay
    • Merit Award – Noah Peterson

    Publishing – Mrs. Baker

    • Highest Average – Stephenie Longwell, Brady Brandow

    Web Design – Mrs. Baker

    • Highest Average – Hannah Stewart

    Ag Construction – Miss Bush

    • Highest Average - Matt Vosburg
    • Merit Award – Edward Mendoker

    Ag Mechanics – Miss Bush

    • Highest Average - Matt Vosburg
    • Merit Award – Edward Mendoker

    Veterinary Science  - Miss Bush

    • Highest Average - Faith Loucks
    • Merit Award – Ashley Chadwick

    Floriculture – Miss Bush

    • Highest Average – Caitlyn Allen
    • Merit Award – Carlee Luckenbach

    Food Science – Miss Bush

    • Highest Average -  Breanna Adams
    • Merit Award – Olivia Reisen

    FYEX – Mrs. Baker

    • Highest Average – Delaney Stowe
    • Merit Award – Riley Harrell, Olivia Pratt

    ACE Accounting – Mrs. Baker

    • Highest Average – Delaney Stowe
    • Merit Award  – Stephenie Longwell & Brady Brandow

     

    Foreign Language

    Intro to Spanish – Mrs. Fullmer

    • Highest Average – Natalie Snyder
    • Merit Award – Tyson Comfort, Noah Peterson

    Spanish I – Mrs. Fullmer

    • Highest Average – Isabella Crane
    • Merit Award – Megan Abbott, Katie Walden

    Spanish II – Mrs. Fullmer

    • Highest Average – Riley Stowe
    • Merit Award – Riley Stowe, Edward Mendoker

    Spanish III  - Mrs. Fullmer

    • Highest Average – Lillian Crane
    • Merit Award – Lillian Crane, Kirsten Ferguson

     

    Physical Education & Health

    Health – Mr. Howell

    • Highest Average – Riley Stowe

    Physical Education 6 – Mr. Meade

    • Merit Award – Nolan Drum, Aniel Valentin

    Physical Education 7 – Mr. Meade

    • Highest Average – Ellie Harrell
    • Merit Award – Ellie Harrell, Elise Harrell, Justin Palmer, Madison Fitzwater

    Physical Education 8 – Mr. Meade

    • Highest Average – Kaylen Julien
    • Merit Award – Brooke Smith, Lydia Beecher

    Physical Education 9 – Mr. Meade

    • Highest Average – Megan Abbott, Tyler Nichols, Josiah Stilson
    • Merit Award – Bryce Giglio, Tyler Nichols

    Physical Education 10 – Mr. Meade

    • Highest Average – Ashton McMahon, Riley Stowe
    • Merit Award – Riley Stowe, Tucker Gerych

    Physical Education 11 – Mr. Meade

    • Highest Average – Lillian Crane
    • Merit Award – Lillian Crane, Jacob Walden

    Physical Education 12 – Mr. Meade

    • Highest Average – Jessie Miller, Shauna Pimm, Delaney Stowe
    • Merit Award – Danielle Klem, Seth Meade, Shauna Pimm, Tristian Stark, Jessie Miller, Alexis Weldy, Brady Brandow, Stephenie Longwell, Caleb Polmanteer, Delaney Stowe, Devin Stowe

     

    Academic All Stars

    • Jackson Oliver
    • Isabella Crane
    • Lillian Crane
    • Danielle Klem
    • Nick Klem
    • Jessie Miller
    • Ben Stilson
    • Riley Stowe
    • Jacob Taylor
    • Haley Vosburg
    • Alexander Wasserman
    • Nathaniel Wasserman